Książki

RENATA CHOŁUJ

Geriavity

geriavity_okl_akt

Tomasz Szroniewski, ginekolog-położnik. Zna się na robocie. Prowadzi skromne, odludne życie. Mieszka w Warszawie, na Żoliborzu w ciasnej garsonierze pełnej książek. Rozedrgana od nowych mód i trendów stolica nie interesuje doktora. Żadnych fitnessów, modnych klubów czy restauracji… Introwertyczny i skupiony na sobie zmaga się z rzeczywistością. Wystrzega się matki, a nawet kobiet w ogóle – w kontaktach innych niż zawodowe. Niespodziewanie jednak, w dniu czterdziestych urodzin doktora, sprawy zaczynają nabierać odmiennego rytmu. W życiu mężczyzny pojawiają się nowi ludzie, sprawy i wyzwania, a klucz do jego serca odnajduje pewna pani psycholog, specjalistka od zwierząt, którą Tomasz poznał w… zoo.

Zapraszamy wszystkich na stronę: http://www.geriavity.pl

_______________________________________________________

RANKO RISOJEVIĆ

Bośniacki kat

risojević. okładka. min

W roku 1886 na mocy rozkazu Jego Cesarskiej Mości Księcia Franciszka Józefa, cesarza Austro-Węgier do Sarajewa przyjeżdża Alois Seyfried, mający pełnić tam funkcję państwowego kata. Szybko staje się postacią powszechnie rozpoznawaną na ulicach przez mieszkańców miasta, którzy na początku nie darzą przybysza wielką sympatią. Powiernikami bohatera stają się z czasem doktor Kretschmar, były turecki kat Mustafa, kobiety lekkich obyczajów, a także jego ukochana… cytra, której dźwięki koją jego duszę i przenoszą go w rodzinne strony. 

Bośniacki kat to wyśmienicie napisana historia człowieka, który jako urzędnik państwowy zawsze pozostawał wierny ideom cesarstwa, lecz prowadził również bogate życie towarzyskie, będąc stałym bywalcem sarajewskich knajp i kawiarni.

Powieść w  oryginalny sposób ukazuje zderzenie dwóch światów tuż przed wybuchem I wojny światowej: nieokiełznanego Orientu i uporządkowanego Zachodu.

W 2004 roku książka Bośniacki kat otrzymała nominację do najważniejszej serbskiej nagrody literackiej NIN, a rok później wyróżniona została nagrodą im. Branko Ćopicia przyznawaną przez Serbską Akademię Nauk i Umiejętności.

_______________________________________________________

REFIK LIČINA 

Szklarnie

Licina

Szklarnie Refika Ličiny to proza surowa i niepokojąca. Nie rozpieszcza czytelnika optymistycznymi deklaracjami ani sielskimi wizjami, raczej przeraża i napomina w duchu kafkowskiego Zamku. Autor nie szczędzi bynajmniej makabrycznych scen, ocierających się nieraz o turpizm. Jeśli dodać do tego sporą dozę ironii, posuniętą niekiedy do granic sarkazmu i obsceniczności, aż dziwi, że utwory te, przy całym ładunku emocjonalnym, pozostają tak statyczne, jakby bezstronny, lecz bystry narrator obserwował zdarzenia beznamiętnie, a następnie notował je skrzętnie i rzetelnie.

Patronem publikacji jest:

banerpl

http://www.poljskaisrbija.com/pl/

_______________________________________________________

MAGDA WIETESKA

Nie zaglądać

1440_001.pdf-page-001

Młoda dziennikarka Marta Nawrot wdaje się w romans z dwa razy starszym mężczyzną. Po 2 latach znajomości zdaje sobie sprawę, że naprawdę niewiele wie o ukochanym. W tym samym czasie znajduje pamiętnik spisany przez nieznaną jej dziewczynę. Jego lektura odsłoni tajemnice, które miały pozostać na zawsze w ukryciu i zmieni życie początkującej redaktorki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s