Autorzy

Renata Chołuj

Renata Chołuj

Urodziła się w 1971 roku w miejscowości Garbatka – Letnisko, wychowała się w Pionkach, a studiowała w Lublinie. Obecnie mieszka u wybrzeży Morza Północnego w Hadze w Holandii. Jak sama mówi o sobie, prowadzi koczowniczy tryb życia, pije zbyt dużo kawy, lubi tuczące pokarmy mączne i uwielbia chodzić na grzyby. Gromadzi też rozmaite starocie, ale wbrew zasadzie ma młodszego od siebie męża. Powieść Geriavity jest jej debiutem książkowym.

_______________________________________________________

Refik Ličina

refik - foto

Serbski poeta, pisarz i tłumacz. Urodził się w 1956 r. w miejscowości Radmanci w Czarnogórze. Do roku 1992 żył i pracował jako bibliotekarz w Nowym Pazarze, zaś w 1994 roku wyemigrował do Lund w Szwecji, gdzie mieszka do dzisiaj. Pisze zarówno poezję, jak i prozę. Do tej pory opublikował m. in. tomiki poezji: Poznawanie przyrody (1970), za który otrzymał w 1979 roku nagrodę im. Ivana Gorana Kovačevicia oraz w 1980 roku nagrodę im. Branka Radičevicia za najlepszy debiut poetycki, Pszczoły (1983), Ex Solio (2001), Środki przymusu (wybór poezji, 2009) oraz zbiór poezji zatytułowany Ulica introligatorów (2009). Wydał też dwa zbiory krótkiej prozy Szklarnie (2004) i Dni w Walhali (2008) oraz książkę dla dzieci Opowieści z daleka (2003).

W 2009 r. opublikował wybór poezji w języku szwedzkim Predikan för Eyrudike (Kazanie dla Eurydyki), a wkrótce  ukaże się wybór opowiadań När nyponorosor mognar (Gdy dojrzewają dzikie róże).

Zajmuje się również tłumaczeniem literatury z języka szwedzkiego, w głównej zaś mierze przekłada utwory poetyckie. W jego dorobku tłumaczeniowym znajdują się dwa tomy wierszy szwedzkich poetów:  Przysłuchiwanie Bengta Emila Johnsona (2010), który to zbiór zdobył nagrodę za najlepszy przekład na Międzynarodowych targach książek i podręczników w Sarajewie w 2011 r.)  oraz Wiersze wybrane Tomasa Tranströmera (2012).

Obecnie pracuje nad Antologią współczesnej poezji szwedzkiej oraz tłumaczy Wiersze wybrane Magnusa Wiliama Olssona

_______________________________________________________

Ranko Risojević

Ranko Risojević foto

Serbski poeta, pisarz, fizyk, matematyk i tłumacz. Urodził się w 1943 roku w miejscowości Kalenderi koło Kostajnicy na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny. Ukończył matematykę i fizykę na Uniwersytecie w Sarajewie. Wiele lat pracował jako nauczyciel w szkole średniej, a następnie został redaktorem naczelnym w banjaluckim czasopiśmie „Glas”. Redagował również czasopismo „Putevi”. W latach 1997 – 1999 pełnił funkcję dyrektora Galerii Sztuk Pięknych Republiki Serbskiej, zaś w latach 1999 – 2011 był dyrektorem Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej Republiki Serbskiej. Opublikował ponad 30 tomów poezji, prozy, eseistyki, publicystyki, jak również wiele tekstów naukowych i dramatycznych. W 2004 roku książka Bośniacki kat otrzymała nominację do najważniejszej literackiej nagrody w Serbii NIN (odpowiednik polskiej nagrody literackiej NIKE), a rok później wyróżniona została nagrodą im. Branko Ćopicia przez Serbską Akademię Nauk i Umiejętności.

______________________________________________________

Magda Wieteska 

magda wieteska foto

Dziennikarka, pisarka. Zadebiutowała zbiorem opowiadań „Uciec od miłości” (2008 r.). W 2010 r. wyszedł jej kolejny zbiór opowiadań pt. „Ojciec”. Studiuje, pracuje i mieszka we Wrocławiu.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s