Bośniacki kat” już w sprzedaży

KSIĄŻKA JUŻ DO NABYCIA W NASZEJ KSIĘGARNI!!!

Ranko Risojević

„Bośniacki kat”

risojević. okładka. min

W roku 1886 na mocy rozkazu Jego Cesarskiej Mości Księcia Franciszka Józefa, cesarza Austro-Węgier, do Sarajewa przyjeżdża Alois Seyfried, mający pełnić tam funkcję państwowego kata. Szybko staje się postacią powszechnie rozpoznawaną na ulicach przez mieszkańców miasta, którzy na początku nie darzą przybysza wielką sympatią. Powiernikami bohatera stają się z czasem doktor Kretschmar, były turecki kat Mustafa, kobiety lekkich obyczajów, a także jego ukochana… cytra, której dźwięki koją jego duszę i przenoszą go w rodzinne strony.
Bośniacki kat to wyśmienicie napisana historia człowieka, który jako urzędnik państwowy zawsze pozostawał wierny ideałom cesarstwa, lecz prowadził również bogate życie towarzyskie, będąc stałym bywalcem sarajewskich knajp i kawiarni.
Powieść w oryginalny sposób ukazuje zderzenie dwóch światów tuż przed wybuchem I wojny światowej: nieokiełznanego Orientu i uporządkowanego Zachodu.
W 2004 roku książka Bośniacki kat otrzymała nominację do najważniejszej literackiej nagrody w Serbii NIN, a rok później wyróżniona została nagrodą im. Branko Ćopicia przez Serbską Akademię Nauk i Umiejętności.

Ranko Risojević – serbski poeta, pisarz, fizyk, matematyk i tłumacz. Urodził się w 1943 roku w miejscowości Kalenderi koło Kostajnicy na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny. Ukończył matematykę i fizykę na Uniwersytecie w Sarajewie. Wiele lat pracował jako nauczyciel w szkole średniej, a następnie został redaktorem naczelnym w banjaluckim czasopiśmie „Glas”. Redagował również czasopismo „Putevi”. W latach 1997–1999 pełnił funkcję dyrektora Galerii Sztuk Pięknych Republiki Serbskiej, zaś w latach 1999–2011 był dyrektorem Biblioteki Narodowej i Uniwersyteckiej Republiki Serbskiej. Opublikował ponad 30 tomów poezji, prozy, eseistyki, publicystyki, jak również wiele tekstów naukowych i dramatycznych.

Promocyjna cena: 23,99 zł !!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Filed under Uncategorized

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s